Menu ☰

Najprostszy kompot gruszkowy na suchy kaszel

Przepis na ten kompot zapisał sie w mojej pamięci kilka lat temu podczas kursu TMC (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej) i od tego czasu towarzyszy mi zawsze jesienia i zimą  – suche powietrze w moim mieszkaniu sprawia, że poszczypujące gardło to codzienność, a kiedyś suchy kaszel dopadał mnie regularnie. Teraz kaszel właściwie sie nie zdaża, a po kompot sięgam bo go bardzo, ale to bardzo lubię. W ogóle zachęcam Was do komponowania i picia kompotów, zimą jest to lepszy pomysł na owoce niż jedzenie ich na surowo, do wody przechodzą składniki odżywcze i nawet jeśli wysoka temperatura je w dużej części wymiecie, to to co zostanie bez żadnego wysiłku ze strony organizmu przyswoi się – nie wychłodzimy Śledziony, nie zuzyjemy energii, a ogrzejemy się i wzmocnimy.

Gruszki łagodnie nawilżaja płuca, przekształcaja śluz, odżywiają płyny ciała (dla kobiet to istotne – picie kawy, miesiączki, suchość powietrza w pomieszczeniach drenują płyny w organiźmie), goździki natomiast działają przeciwzapalanie, przeciwbakteryjnie, ogrzewająco i kierują zbuntowaną energię Qi w dół (czyli pomogą uspokoić ten duszący kaszel*)

*inne przykłady zbuntowanej Qi: m.in. odbijanie, zgaga, wymioty, nudności, czkawka

PRZEPIS

2-3 gruszki eko, w skórce
4-5 goździków
1 litr wody

*opcjonalnie: łyżka rodzynek, łyżka jagód goji, 2-3 daktyle, laska cynamonu, kilka migdałów

Umyj i pokrój gruszki na dowolnej wielkości kawałki, usuń gniazda nasienne. Wrzuć do garnka, zalej zimną, przefiltrowaną wodą, dodaj goździki i zagotuj, gotuj ok. 30 min na niedużym gazie. Popijaj w ciągu dnia, możesz zjeść gruszki lub pozostałe owoce.

 

 

Tagi: , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *